Filtr – serce każdej maski antysmogowej

filtry w maskach antysmogowych

Filtry to jeden z najważniejszych elementów każdej maski antysmogowej. To właśnie od niego zależy jakim powietrzem będziemy oddychać. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, różniących się skutecznością i zastosowaniem.

Filtry w maskach antysmogowych

Każda firma dystrybuująca maski antysmogowe na rynek polski chwili się unikalnym filtrem i nowym rozwiązaniem filtracji powietrza. W rzeczywistości każdy z nich jest kombinacją trzech rodzajów filtrów, które różnią się od siebie sposobem filtracji powietrza i zastosowaniem. Możemy zatem wyróżnić:

  • filtr HEPA – (z ang. High Efficiency Particulate Air) – działa na zasadzie wyłapywania pyłów przez cząsteczki naładowane elektrostatycznie. Filtruje 97% pyłów w rozmiarze 0,1 mikrometra. W porównaniu do innych filtrów, szybciej przepuszcza powietrze, dzięki czemu nadaje się do masek sportowych. Największą efektywność wykazuje do 50 godzin użytkowania.
  • filtr z węglem aktywnym – filtruje 99,9% pyłów w rozmiarze 0,1 mikrometra, a także nieprzyjemne zapachy. Chroni przed smogiem, alergenami oraz wirusami chorób zakaźnych.
  • filtr bio-aktywny stosowany w maskach U-mask. Zawiera opatentowaną formułą bioaktywnych enzymów, które zamiast filtrować i kumulować, rozkładają niebezpieczne związki, wirusy i bakterie chorobotwórcze

Niektóre filtry obecne w maskach antysmogowych składają się aż z 6 warstw. Wśród nich znajduje się m.in. warstwa z aktywnym węglem, flanela, warstwa oddychająca i bezwłóknowa, która przylega bezpośrednio do twarzy zapobiegając wdychaniu włókien z innych warstw.

W dostępnych maskach możemy znaleźć także filtry łączone np. filtr HEPA z powłoką z węgla aktywnego. W zależności od naszych wymagań niezbędne jest zwrócenie uwagi na zawarty w masce filtr, aby jak najlepiej ochronił nas przed szkodliwym działaniem smogu i substancji toksycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *