Maska antysmogowa – dlaczego warto ją mieć

Maska antysmogowa czy warto ją mieć, smog, wpływ smogu na zdrowie

Maska antysmogowa jest doraźnym sposobem ochrony siebie i swoich bliskich przed niebezpiecznym oddziaływaniem smogu. W okresie grzewczym, kiedy obserwuje się najczęściej alarmujący poziom smogu, wyjście na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony jest niemożliwe. Nie tylko utrudnia to oddychanie, ale także w dłuższej perspektywie może przynieść śmiertelne zmiany w organizmie. 

Skład smogu

Ważniejszym pytaniem, od tego czy warto mieć maskę smogową, jest jak bardzo zależy Ci na zdrowiu swoim i bliskim. Specjaliści niejednokrotnie alarmują o niebezpiecznym oddziaływaniu każdej substancji znajdującej się w  smogu na organizm człowieka.

Najniebezpieczniejsze w smogu są:

  • pyły zawieszone PM10 – powstające głównie w procesie spalania paliw stałych. Ich wielkość (10 mikrometrów) pozwala na swobodne przedostanie się do płuc w trakcie oddychania.
  • pyły zawieszone PM2,5 – ich wielkość wynosząca 2,5 mikrometra pozwala im na swobodne przedostanie się do krwioobiegu. Największe stężenie PM2,5 obserwuje się w czasie spalania paliw kopalnianych, śmieci.
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym najbardziej rakotwórczy benzo(a)piren. Wydobywają się głównie w trakcie spalania związków organicznych, np. drewna, śmieci. Ich emisja towarzyszy także spalaniu paliw samochodowych.
  • tlenek azotu – największy wpływ na jego emisję ma ruch drogowy i związane z nim spalanie paliw samochodowych.
  • tlenek siarki – do atmosfery przenika podczas spalania paliw stałych. Z łatwością rozpuszcza się w wodzie, przyczyniając się do powstawania kwaśnych deszczów.
  • metale ciężkie: kadm, rtęć, ołów – ich źródłem jest głównie spalanie paliwa. Mają zdolność osiadania i przenikania do ziemi, kumulowania się w roślinach a także organizmie ludzkim prowadząc do groźnych zatruć.
  • tlenek węgla – powstały w wyniku spalania paliw stałych. Szczególnie niebezpieczny dla układu krwionośnego.
  • ozon – powstaje w wyniku kumulacji innych zanieczyszczeń powietrza.

Wpływ smogu na zdrowie

Wszystkie znajdujące się w smogu substancje nie pozostają obojętne na zdrowie człowieka. Najbardziej narażony na działanie smogu jest układ krwionośny i układ oddechowy. Długotrwałe wystawienie na działanie smogu znacznie zwiększa ryzyko nowotworu: płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, nerek. Poważnym zagrożeniem jest także zachorowanie na przewlekłą obustracyjną chorobę płuc.

Pyły zawieszone, które mają zdolność przenikania do układu krążenia powodują problemy z układem krążenia: zwiększenie zmian miażdżycowych, zanieczyszczają tętnice wieńcowe, zwiększają ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Przyczyniają się także do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca a nawet niewydolności mięśnia sercowego i nagłej śmierci sercowej. Pyły wnikając do układu oddechowego podrażniają śluzówkę i przyczyniają się do powstania stanów zapalnych. Często obserwowane są objawy przeziębienia: katar, ból gardła, kaszel. Najczęściej spotykane reakcje na smog to: nasilenie reakcji alergicznych, astmy.

Najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. U osób starszych smog może nasilić objawy już istniejących chorób. Z powodu obniżonej odporności i osłabienia organizm pozbawiony jest także naturalnych barier ochronnych. Dzieci z powodu nie w pełni wykształconego układu oddechowego również narażone są na większe oddziaływanie toksycznych substancji zawieszonych w powietrzu.

Maska antysmogowa

Maska antysmogowa stanowi obecnie najlepszą ochronę przed niebezpiecznym oddziaływaniem smogu na zdrowie człowieka. Pozwala ochronić układ oddechowy przed pyłami zawieszonymi, substancjami gazowymi i mikrobiologicznymi. W sytuacjach największego stężenia smogu stanowi niezbędny element wyposażenia każdego mieszkańca terenów zurbanizowanych.

Wybierając maskę antysmogową niezbędne jest zwrócenie uwagi na umieszczony w niej filtr. Najlepsze filtry dostępne na polskim rynku chronią przed pyłami PM2,5, PM10, a także gazowymi substancjami toksycznymi. Ekonomicznym rozwiązaniem jest także wybór maski z wymiennymi filtrami. Ostatnim najważniejszym kryterium doboru masek jest jej przyleganie do twarzy. Im bardziej szczelna maska, tym dokładniejsza filtracja wdychanego powietrza. Osoby chcące uprawiać sport na zewnątrz powinny zwrócić uwagę także na rodzaj zaworów. To od nich zależy, czy będzie możliwe swobodne oddychanie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dziś maska antysmogowa powinna stanowić podstawowe wyposażenie każdego mieszkańca zmagającego się ze zjawiskiem smogu. Im dłuższa jest ekspozycja na to zjawisko tym zmiany w organizmie ludzkim są większe i bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *