Test masek antysmogowych

test masek antysmogowach, jaka maska antysmogowa jest najlepsza

W teście masek wzięliśmy pod uwagę maski dla dorosłych do zwykłego użytkowania produkowane przez czołowe firmy i dostępne na rynku Polskim. Kategoriami porównawczymi stały się dla nas: filtry, zawory, cena, komfort użytkowania i wygląd. Zapraszamy do przejrzenia wyników i wniosków płynących z naszego testu.

Test masek antysmogowych

Maska Respro City

☆☆

Filtry: DACC (wykorzystujący Materiał Dynamicznego Węgla Aktywnego). Pozwala na zatrzymanie podstawowych zanieczyszczeń związanych z emisją spalin pojazdów: węglowodorów, np. benzen, piren, 1,3-butadien, kwaśnych gazów, np. dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, fotochemiczne zanieczyszczenia, cząstki stałe.

Filtry są wymienne.

Koszt dodatkowych filtrów to ok. 100 zł za 2 szt.

Maksymalny czas korzystania z filtra: 4-6 tygodnie.

Zawory: dwa zawory oddechowe pozwalają na szybsze odprowadzenie pary wodnej, ciepła i wydychanego dwutlenku węgla.

Wygląd i komfort użytkowania: Wygląd maski jest estetyczny, nie wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku. Materiał, z którego ją wykonano jest elastyczny i miły w dotyku. Bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Posiada specjalny nosek zwiększający komfort i szczelność maski. Dwa zawory pozwalają na swobodne oddychanie w czasie umiarkowanej aktywności fizycznej.

maska antysmogo respro
źródło zdjęcia: http://respro.com.pl/

Cena: 175 zł

Podsumowanie: Maska Respro City jest standardową maską chroniącą przed podstawowymi zanieczyszczeniami powietrza. Umieszczony w masce filtr węglowy zatrzymuje także toksyczne gazy. Maska chroni przed pyłem PM10, jednak z mniejszymi cząsteczkami jak PM2,5 może mieć problem. Jakość maski jest bardzo wysoka, tak samo jak jej cena.

Link: http://respro.com.pl/

RZMask model M1

Filtry: Maska posiada filtr z aktywnego węgla. Pozwala na zatrzymanie 99% podstawowych zanieczyszczeń znajdujących się w smogu. Zatrzymuje także alergeny, wirusy chorób zakaźnych.

Filtry są wymienne.

W utrzymującym się mocnym stężeniu zanieczyszczeń powietrza czas maksymalnego użytkowania filtru to 20-30 h.

Koszt dodatkowych filtrów to: 32 zł za 3 szt.

Zawory: Maska posiada dwa zawory pozwalające na swobodne oddychanie w czasie umiarkowanej aktywności fizycznej. Para wodna, ciepło i dwutlenek węgla są odprowadzane na zewnątrz.

Wygląd i komfort użytkowania: Maska ma standardowy i estetyczny wygląd. Tak jak w przypadku maski firmy Respro wykonana jest z elastycznego i miękkiego materiału, który bardzo dobrze przylega do twarzy. Posiada także specjalny nosek pozwalający odpowiednio dopasować maskę. Dwa zawory umożliwiają komfortowe oddychanie w masce.

maska antysmogowa rzmask
źródło zdjęcia: rzmask.pl

Cena: 139 zł

Podsumownie: Filtr umieszczony w masce pozwala na ochronę przed pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5, toksycznymi substancjami gazowymi a także alergenami i wirusami. Cena filtrów zamiennych jest niska, jednak cena samej maski to nadal spory wydatek.

Link: http://rzmask.pl/

Maska Xintown

Filtry: Maska posiada filtry z warstwą węgla aktywnego. Składają się z 6 warstw, z czego ostatnią stanowi warstwa bezwłóknowa. Chroni przed niebezpiecznymi składnikami smogu w tym pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, toksycznymi substancjami gazowymi, alergenami i wirusami. Neutralizuje brzydkie zapachy.

Filtry są wymienne.

Maksymalny czas użytkowania przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń to ok. 50 h.

Koszt dodatkowych filtrów to: 29 zł za sztukę.

Zawory: Maska Xintown posiada dwa zawory odprowadzające parę wodną, ciepło i dwutlenek węgla. Pozwalają na swobodne oddychanie w czasie umiarkowanej i większej aktywności fizycznej, a także jeździe na rowerze.

Wygląd i komfort użytkowania: Maska jest estetyczna, jej kształt nie odbiega od wyglądu standardowych masek antysmogowych. Dostępna jest w różnych zestawach kolorowych dla mężczyzn i kobiet. Wykonana jest z elastycznego i miękkiego materiału, który pozwala na idealne dopasowanie do kształtu twarzy. Pomaga w tym także specjalny nosek umieszczony na górze maski.

maska antysmogowa xintown
źródło zdjęcia: http://przeciwsmogowe.com

Cena: 79 zł

Podsumowanie: Maska Xintown posiada bardzo dobrą jakość, filtr węglowy zatrzymuje niebezpieczne substancje zawarte w smogu, a także alergeny i wirusy. Neutralizuje brzydkie zapachy. Sprawdza się również podczas większej aktywności fizycznej i jeździe na rowerze. Cena zamiennych filtrów nie jest wysoka, tak samo jak cena samej maski.

Link: http://przeciwsmogowe.com/

UMask

☆☆☆

Filtry: Umask posiada unikalne filtry zawierające opatentowaną formułę bio-enzymów, które zamiast zatrzymywać na powierzchni filtra, degradują zanieczyszczenia, alergeny i bakterie. Producent wyróżnia ją spośród innych masek największa skutecznością w ochronie przeciwwirusowej i przeciwbakteryjnej.

Filtry są wymienne tylko w wersji Premium. Koszt filtra zamiennego 139 zł.

Maksymalny czas użytkowania filtra 1 rok.

Zawory: UMask posiada jeden zawór. Jednak jak zapewnia producent pozwala on na swobodne oddychanie nawet przy dużej aktywności fizycznej.

Wygląd i komfort użytkowania: Maski te odbiegają od standardowego wyglądu masek antysmogowych. Zbudowane są z jednej części: filtra i połączonego do niego trójkątnego materiału, który ma zapewnić szczelną izolację i dopasowanie do twarzy. Maska trzyma się na twarzy za pomocą dwóch gumek, a nie jak w przypadku innych masek jednego paska zakończonego rzepem lub innym zapinaniem. Posiada miękki nosek, który pozwala na ograniczone dopasowanie do twarzy.

u-mask maska antysmogowa
źródło zdjęcia: www.u-maskstore.eu

Cena: 149 zł; wersja Premium 255 zł

Podsumowanie: Szczelność samej maski wydaje się być wątpliwa. Materiałowy trójkąt nie zapewni dokładnej izolacji, tym samym filtracja powietrza jest mocno obniżona. Z pewnością Wadą UMask jest wysoka cena samej maski i wymiennych filtrów, które dostępne są tylko w wersji Premium. Tym samym cena UMasek pomimo innowacyjnej technologii jest sporo zawyżona w stosunku do jakości i skuteczności samej maski.

Link: maski dostępne m.in. na https://www.u-mask.pl/

Mamy nadzieję że test pozwoli wybrać najbardziej odpowiadającą Waszym potrzebom maskę antysmogową. Z pewnością na prowadzenie wysuwają się maski Xintown i RZmask. Posiadają doskonałe filtry, świetny wygląd i idealne dopasowanie do kształtu twarzy. Porównywana maska firmy Resport nie wypada najlepiej z powodu filtru, który nie filtruje pyłu PM2,5. Producent oczywiście posiada w swojej ofercie także inne modele, jednak ich cena znacznie przewyższa możliwości niejednego Polaka. Maski Xintown, choć mało znane w Polsce oferują jednak najlepszy stosunek jakości do ceny. Wybór jednak oczywiście pozostawiamy Wam.

2 thoughts on “Test masek antysmogowych”

  1. UMASK wystarcza na rok więc jest w sumie jedną z tańszych opcji. Wg mnie przylega nieźle sztywna obwodka pozwala na dopasowanie. Dodatkowo jak mamy zapylenie killaset procent normy to czy wyłapiemy 95 czy 99.5 procent to nie ma znaczenia.

    1. Cóż 200 zł to nie tak mało. A wygląd tej maski raczej nie wzbudza zaufania. Xintown wydaje się jak dla mnie opcją najbardziej ekonomiczną. Zresztą przy tak wysokim zapyleniu, jak dla mnie właśnie każdy procent jest ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *